SLIPMATA mata gramofonowa sukno czarne antystat. 3,5 mm

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 44,99 zł 44.99
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Opis

Popularna i poszukiwana mata sukienna o podstawowych właściwościach antystatycznych 

Grubość 3,5 mm sztywna

Średnica 290 mm

sukno

 

 

 

 

Oto szczegółowy opis tej i pozostałych mat antystatycznych dostępnych w naszym sklepie.


Brak możliwości rozładowania ładunków elektrostatycznych znajdujących się na płycie winylowej jest jedną z głównych przyczyn trzasków, jakie słyszymy przy odtwarzaniu płyt.
Naładowania statycznie płyta powoduje często przeskok ładunku elektrycznego, co objawia się suchym, nieprzyjemnym trzaskiem w dodatku taka płyta powoduje przyciąganie kurzu, co dodatkowo pogarsza odsłuch.
Jest kilka metod eliminowania lub zmniejszania tego zjawiska:
• Stosowanie wewnętrznych kopert elektrostatycznych
• właściwa jonizacja powietrza – zwłaszcza w zimie, kiedy powietrze jest suche. Tutaj przydatne są domowe jonizatory powietrza.
• Używanie elektrostatycznych pędzli i szczotek, którymi należy przetrzeć płytę przed odtwarzaniem.
Dotychczas najmniejszą wagę przykładano do stosowania sleep mat, które mają możliwość zdejmowania lub rozpraszania ładunków, które przy odpowiednim uziemieniu gramofonu są bardzo skutecznym sposobem na likwidację tego zjawiska.
Warunkiem skuteczności jest uziemienie szpindla/trzpienia gramofonu. Dlatego też nasze maty mają ciasny otwór środkowy tak, by materiał ściśle przylegał do trzpienia.
Większość gramofonów jest uziemiona – sprzęt vintage oraz wszystkie gramofony metalowe. W przypadku gramofonów z talerzem akrylowym należy szczególnie zadbać, by mata szczelnie przylegała do trzpienia, dlatego też otwór środkowy jest niewielki, tak, żeby na pewno miał kontakt z trzpieniem. W pozostałych przypadkach uziemiony jest cały talerz, więc mata odbierze ładunek całą swoją powierzchnią.
Cechy poszczególnych mat.

1. Mata sukienna cienka - szara lub czerwono - pomarańczowa o grubości 1 mm
2. Mata materiałowa – samoprzylepna — z wszytymi włóknami węglowymi ma cechy rozpraszająco- przewodzące.
3. Mata gumowa — ma zarówno właściwości rozpraszające (strona szara), jak i przewodzące/odbierająca (strona czarna). Można zatem stosować ją w zależności od sytuacji.

Czy lepsza jest mata przewodząca, czy rozpraszająca?
Oba zjawiska pomagają w odbiorze „złych” ładunków z płyty, z tym że rozpraszanie jest procesem dłuższym i mniej gwałtownym (większa rezystancja), natomiast maty przewodzące odbierają ten ładunek w krótszym czasie i czynią to bardziej gwałtownie (mniejsza rezystancja).
W przypadku płyt odtwarzanych w normalnych, domowych warunkach, wystarczającym jest stosowanie mat rozpraszających.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl