Alice Coltarne – Kirtan Turiya Sings - PREMIERA! 0
ALICE COLTRANE – KIRTAN TURIYA SINGS - Premiera!
 
Z przyjemnością informuję o nowym, znakomicie zapowiadającym się albumie, o którym pisze Karolina Majewska z Universal Music Polska
ALICE COLTRANE – KIRTAN TURIYA SINGS
ALBUM ZAWIERA NIEPUBLIKOWANE NIGDY WCZEŚNIEJ NAGRANIA
Premiera 16.07.2021 IMPULSIE! RECORDS / UMe
Tego lata świat wreszcie usłyszy intymne, duchowe nagranie matki chrzestnej spirytualnego jazzu Alice Coltrane. Nagrany w 1981 roku i nigdy nieudostępniony w tej formie światu, album Kirtan: Turiya Sings to kolekcja dziewięciu pieśni zawierających unikalne połączenie głosu Alice Coltrane i jej gry na organach Wurlitzera. Album Kirtan: Turiya Sings ukaże się 16 lipca nakładem Impulse! Records / UMe, w ramach obchodów 60-lecia legendarnej wytwórni.
Choć przez wielu znana jako partnerka muzyczna i żona Johna Coltrane'a, Alice Coltrane miała ogromny wpływ na rozwój spirytualnego jazzu. Zapewniły jej to między innymi albumy solowe Journey in Satchidananda oraz Ptah, The El Daoud, oba wydane przez Impulse! Records. W latach siedemdziesiątych, Alice Coltrane poświęciła się również się studiowaniu filozofii wschodu, mitologii i wedyjskich praktyk religijnych. Na początku lat 80-tych stała się guru i nauczycielką duchową. Wtedy też zaczęła tworzyć muzykę wyłącznie dla społeczności zgromadzonej wokół The Vedantic Center, na północny zachód od Los Angeles.
Pierwszy raz utwory z Turiya Sings, ukazały się wyłącznie na kasetach. Było to w 1982 roku, a nagrania były dostępne dla uczniów aśramu. Oprócz głosu Alice, nagranie zawierało syntezatory, instrumenty smyczkowe i efekty dźwiękowe. W 2004 roku syn Alice i producent tej płyty, Ravi Coltrane, odnalazł ścieżki dźwiękowe.
„W tych nagraniach wyczułem ogrom jej pasji, oddania i egzaltacji, śpiewając pieśni na cześć Najwyższego. W tym momencie wiedziałem, że ludzie muszą usłyszeć Turiya Sings właśnie w tym kontekście ”. Ravi kontynuuje: „Jako jej syn dorastałem słysząc jak gra te piosenki na tym samym Wurlitzerze, którego słychać w nagraniach. Doskonale rozpoznaję tą niegasnącą czystość i esencję muzyczną duchowej wizji Alice…”.
Akordy, które otwierają Kirtan: Turiya Sings odsłaniają sferę duchowości i oddania, którą mogła wyczarować tylko Alice Coltrane. Ten album różni się od klasycznego jazzu – brak tu improwizacji. Utwory powstały poprzez całkowite zanurzenie się w duchowości. Muzyka, śpiewana w sanskrycie, ma wymiar przestrzenny a głos Alice niezwykłą moc.
Ravi Coltrane najlepiej podsumowuje muzyczne znaczenie tego albumu: „Skieruje Cię w stronę bluesa, gospel, czarnego amerykańskiego kościoła, często połączonego z karnatyckim stylem śpiewu południowych Indii. Usłyszysz piękne harmonie, których inspiracją były korzenie Alice, te z Detroit / Motown, bebopowe korzenie, wpływ Johna Coltrane'a, oraz fascynacja europejską muzyką klasyczną, zwłaszcza Igora Strawińskiego. Jednocześnie jest to muzyka funkcjonalna. Jej celem jest wychwalanie imion Najwyższego. Słuchając tego albumu twoje serce i duch zwrócą się ku boskiej inspiracji i wdzięczności.”
Album Kirtan: Turiya Sings został zmiksowany przez Steve'a Genewicka, a mastering wykonał Kevin Reeves z oryginalnych 24-ścieżkowych nagrań studyjnych. Ci sami którzy pracowali z Ravim Coltrane'em nad ostatnim albumem Alice Coltrane, Translinear...
Ba (dopisek WP) a będzie winyl?
 
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl